Jak ominąć pośrednika nieruchomości?

Kupujący nie chce płacić prowizji dla pośrednika nieruchomości, natomiast pośrednik robi wszystko aby kupujący tą prowizję zapłacił. Powstaje tutaj konflikt interesów. Poniżej przedstawiamy sposoby pośredników na zmuszenie kupującego do zapłaty prowizji. Pośrednicy też dają nam złudne poczucie, że czasem nie zapłacimy prowizji. Z drugiej strony pokażemy jak ominąć pośrednika przy kupnie nieruchomości.

Sposoby pośredników na zmuszenie do zapłaty prowizji i metody kupujących aby tę prowizję ominąć.

Pośrednicy

Zacznijmy chronologicznie.

  1. Cały proces zaczyna się od pozyskania oferty od sprzedającego. Najczęstsze sposoby na pozyskanie nieruchomości:
    • przede wszystkim, znalezienie oferty na internecie. Jeżeli coś jest naprawdę okazyjne do kupienia to pośrednicy dzwonią od razu do właściciela aby podpisać umowę pośrednictwa. W tym samym dniu lub w dniu następnym można się spodziewać kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu telefonów - za dziesiątym razem, może się podnieść ciśnienie osobie sprzedającej. 
    • kolejny sposób to zgłoszenie się osoby sprzedającej do oddziału danego biura nieruchomości. Tą formę współpracy wybierają przede wszystkim osoby mieszkające poza granicami naszego pięknego kraju. Najczęściej jest wybierana umowa na wyłączność, która powoduje, że bardzo ciężko jest ominąć pośrednika.
    • wszechobecna promocja lokalna w danej miejscowości. Są oddziały biur nieruchomości, które działają na danym terenie i muszą pozyskiwać sprzedających z tego właśnie rejonu. Promocja w tym wypadku polega na roznoszeniu ulotek lub gazetek z ofertami danych nieruchomości oraz naklejaniu reklamy danego biura na pojemnikach na ulotki. Oferty sprzedaży można również zobaczyć na darmowych tablicach ogłoszeniowych w danym mieście.
    • Wszędzie liczą się znajomości - od tej zasady nie odbiega rynek nieruchomości. Często pośrednicy mają kontakty z spółdzielniach, wspólnotach mieszkaniowych i dowiadują się o aktualnych ofertach kupna lub sprzedaży. Takie oferty również się pojawiają na tablicach ogłoszeniowych w spółdzielni (często osoby, które się wychowały się na danym osiedlu, chcą również tam kupić mieszkanie).
    • Część pośredników (czy też inwestorów) interesuje się licytacjami, przetargami. Będąc jedynym licytantem można tanio kupić nieruchomość, a potem odsprzedać ją z zyskiem.


  2. Gdy już mamy ofertę kupna to zabieramy się za podpisanie umowy. Nie podpisujmy umowy na wyłączność. Ta oferta kusi sprzedającego bo biuro nieruchomości proponuje niższą prowizję w wysokości 1.5% zamiast 2.5%. Nie ma gwarancji, że biuro nieruchomości znajdzie kupca. Gdy znajdziemy nawet kupca na własną rękę to nie ominie nas prowizja dla pośrednika.

  3. Wystawienie oferty to kolejny etap. Najszybszy zarobek dla pośrednika jest wtedy gdy wyszuka dość atrakcyjną ofertę na jednym portalu internetowym, podpiszę umowę ze sprzedającym, a następnie wystawi swoją ofertę na innych portalach internetowych (służą do tego specjalne programy). Im oferta jest bardziej atrakcyjna tym pośrednik jest w stanie więcej wydać na reklamę tej oferty - dobrze wie, że zainwestowane pieniądze się zwrócą.
  4. cdn.